מונחים כלליים בריתוך

 
 
 

ריתוך ארגון,  (Tungsten Inert Gas TIG)
ריתוך זה מתבצע באמצעות ידית ריתוך, כאשר בקצה הידית ישנה מחט העשויה טונגסטן, מחט זו משמשת אלקטרודה
בלתי מתכלה, אשר תפקידה הוא להתיך את אזור הריתוך הרצוי.
 

כל זמן הריתוך מוזרם גז הגנה אציל (בדרך כלל גז ארגון) דרך ידית הריתוך כלפי האזור המותך. תפקידו של גז ההגנה הוא להגן על אזור הריתוך מפני התחמצנות וקורוזיה באזור הריתוך. בעת ההתכה, מוכנס חוט מילוי המתאים לסוג החומר המרותך (אלומיניום נירוסטה, טיטניום וכו') ליצירת תפר תיקני.
 

במכונות ריתוך ארגון מתקדמות ניתן לשלוט בעוצמת האמפר בזמן הריתוך בעזרת דוושת אמפר, וכך להגיע לריתוך איכותי יותר לכל אורך הריתוך.
 

 

ריתוך תעופתי
ריתוך תעופתי הינו ריתוך של חלקים שונים המורכבים במטוס, כגון: חלקי מנוע, להבים, תאי שריפות, צנרת ועוד.
 

לצורך ריתוך חלקים אלו, נדרש הרתך לעבור הדרכות עיוניות בנושא ריתוך וחומרים. כמו כן, עליו לעבור בחינות מעשיות שנתיות על מנת לבדוק ולאשר את יכולתו לעמוד בסטנדרטים הגבוהים הנדרשים לביצוע ריתוך של חלק תעופתי.
 

ריתוך  (Metal Inert GasMIG)
ריתוך זה מתבצע על ידי ידית ריתוך, כאשר בקצה הידית ישנה פִּיה אשר דרכה עובר חוט ריתוך וגז הגנה – , בדרך כלל CO2. על ידית הריתוך ישנו לחצן אצבע, אשר לחיצה עליו מזרימה גז הגנה וחוט ריתוך לאזור המרותך. תפקיד גז ההגנה הוא למנוע התחמצנות וקורוזיה של האזור המרותך.
 

 

ריתוך חשמלי
ריתוך חשמלי, המוכר גם בשם "ריתוך אלקטרודה", הינו הריתוך שרובנו מכירים. בשיטת ריתוך זו האלקטרודה, שבעצם מתיכה את הגוף המרותך, משמשת גם כחוט מילוי.
 

על גבי מוט הריתוך (האלקטרודה) יש מעין ציפוי, אשר בעת ההתכה משחרר גזים שונים אשר שומרים על סביבת הריתוך ועל ה"תפר" מפני התחמצנות וקורוזיה.
 

כאשר מסיימים את הריתוך ישנו מעין ציפוי שחור על ה"תפר". ציפוי זה נוצר כתוצאה מציפוי האלקטרודה ונקרא "שלאקה".
 

ישנם סוגים רבים של אלקטרודות, בהתאם לסוג הריתוך ולסוג החומר המרותך, למשל: אלקטרודה לריתוך שורש, אלקטרודה לריתוך כללי, אלקטרודה ליציקות שונות, אלקטרודה לחריצה ועוד.

 

גרסה להדפסה גרסה להדפסה       שליחה לחבר שליחה לחבר